Surowy, minimalny i przestrzenny – tak w krótki sposób można zwizualizować styl loftowy. Moda na mieszkania w klimacie industrialnym od kilku lat utrzymuje się w trendach aranżowania wnętrz. Jakie meble, kolory i materiały wyróżniają loftową estetykę? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej!
STYL LOFTOWY – GENEZA
Historia stylu przemysłowego sięga II połowy XX wieku. W SoHo, jednej z dzielnic Manhattanu, rozkwitła baza przemysłowa, która wypełniła okolicę fabrykami i magazynami. Po kilku latach nastąpiła recesja, przez co rynek wypełniły opuszczone warsztaty czy hale produkcyjne. Pustostany przyciągnęły lokalnych artystów. Zaczęli kupować opustoszałe budynki i przekształcać je w pracownie i mieszkania.
WNĘTRZA INDUSTRIALNE – CZYM SIĘ WYRÓŻNIAJĄ?
Typowe cechy wnętrza loftowego to otwarta przestrzeń oraz wysokie sufity. Ponadto należy zastosować efekt odsłoniętych elementów konstrukcyjnych. Istotną rolę w surowej estetyce pełni kontrast, który możemy uzyskać poprzez m.in.:
• zestawienie jasnego sufitu z ciemną podłogą
• połączenie białych ścian z odsłoniętymi miedzianymi rurami
• wybranie chłodnych kolorystycznych odcieni
• zastosowanie mocnych kolorów tylko i wyłącznie w formie subtelnego akcentu.
MEBLE W LOFCIE
Odpowiednio zaaranżowane poddasze w stylu loft musi odznaczać się wysoką funkcjonalnością, a jednocześnie minimalizmem i prostotą. Wygodne przechowywanie i odpowiednia dekoracja pomieszczenia – to najlepsze połączenie. Warto poszukać mebli z historią: znalezionych na giełdach antyków czy na strychu u babci. Styl industrialny w kuchni najłatwiej osiągniemy przy użyciu stali w czarnym wydaniu. Jednym z pomysłów może być wykorzystanie metalowych regałów, które podkreślą fabryczny klimat. Zestawienie stali z drewnem perfekcyjnie sprawdzi się w jadalni.
Jeśli w Waszym mieszkaniu chcecie mieć chociaż jeden mebel wykonany samodzielnie – zbudujcie łóżko z palet. Z tym zadaniem poradzi sobie nawet początkujący majsterkowicz. To ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie jest również bardzo trwałe i na pewno posłuży Wam przez lata.
SOFT LOFT, CZYLI…
….styl industrialny w łagodnym wydaniu. Jest to jeden z trendów 2022 roku, który łączy surowy industrialny styl z nowoczesnymi rozwiązaniami. Surowe materiały takie jak metal, beton czy cegła zestawiamy z drewnem, miękkimi tkaninami oraz zielonymi roślinami. Soft loftem określamy również apartamenty w nowych budynkach inspirowanie stylem industrialnym – chociaż nie wyróżniają się pofabryczną historią to odwzorowują jego perfekcyjną kopię.
Autorem tekstu jest Jan Padusiński