AGD: wolnostojący czy do zabudowy?

Przy aranżacji kuchni wydzielamy miejsce na urządzenia AGD, które są niezbędne przy przygotowywaniu posiłków. Ale zamiast specjalnego miejsca, możemy idealnie dograć wszystko stylistycznie i urządzenia ukryć po prostu w zabudowie. Które rozwiązanie jest lepsze?

 

Dane odnośnie do wybieranego rodzaju sprzętu AGD do kuchni nie mówią jednoznacznie, co wybieramy najczęściej: czy AGD wolnostojące czy może w zabudowie. Przy wyborze przede wszystkim powinniśmy kierować się naszymi potrzebami, pamiętając tylko, że każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

 

Jeśli chodzi o AGD wolnostojące, to zyskujemy szansę na swobodne zagospodarowanie przestrzeni – lodówka przecież zawsze może stać gdzieś z boku, pamiętać tylko musimy o wyznaczeniu dla niej miejsca. Nawet możemy lodówkę czy chłodziarkę umieścić poza kuchnią, na przykład w przedpokoju, tym samym zyskując dodatkową przestrzeń dla siebie, co ma niebagatelne znaczenie przy małych pomieszczeniach.

 

Najczęściej jednak lodówkę ustawia się na krańcach blatu kuchennego w taki sposób, żeby była i łatwo przez nas otwierana. Najważniejsze jest, żeby pasowała ona do całości pomieszczenia, to jest nowoczesna lodówka ze stali nierdzewnej nie do końca sprawdzi się w ciepłej, nasłonecznionej kuchni, gdzie dominować będzie naturalne drewno. Ważna jest więc sama stylistyka pomieszczenia.

 

Ratunkiem dla nas jest właśnie zabudowany sprzęt AGD. Zyskamy wówczas niezwykłą spójność estetyczną pomieszczenia, ale tym samym utracimy miejsce, które mogłoby być wykorzystane na dodatkowe szafki. Wprawdzie lodówka dalej może stać na swoim wyznaczonym miejscu, ale zostanie dyskretnie zabudowana pod kolor i aranżację całej kuchni. Dodajmy do tego, że urządzenia do zabudowy są często znacznie praktyczniejsze, ponieważ piekarnik możemy zamontować trochę wyżej i zyskamy wówczas wygodę wsuwania potraw do niego; ta sama zasada dotyczy kuchenki mikrofalowej.

 

Oczywiście, producenci są nam niezwykle pomocni i oferują sprzęty AGD w rozmaitej kolorystyczne, ale jednak często trzeba za nią słono zapłacić. Stąd standardowymi kolorami są nadal biel i pochodne bieli oraz stal nierdzewna. Za elegancką czarną lodówkę już zapłacimy niestety więcej, nawet jeśli wybieramy standardowy model.

 

Na jaki rodzaj sprzętu AGD się więc zdecydujesz? Wszystko zależy od ciebie, ale pamiętaj, że powinny przeważać walory praktyczne nad estetyczne i zadbaj o to, aby z kuchni ci się po prostu wygodnie korzystało.