Meble do kuchni

który materiał jest najlepszy?

Meblami kuchennymi chcemy cieszyć się latami. Podaje się, że statystyczny Polak wymienia meble średnio co 10 lat, dlatego tak ważne dla niego jest, aby ten niemały wydatek, jaki musi przeznaczyć przy zakupach, zwrócił mu się przez te lata. Zakup nowych mebli jest zawsze przemyślany i rozplanowany. Przy wyborze mebli do kuchni kierujemy się przede wszystkim ich funkcjonalnością  i wyglądem. A na to wpływ mają materiały, które wykorzystamy do aranżacji wnętrza i z których wykonane zostały meble.

 

Materiał stosowany do produkcji mebli

Współczesne meble powstają dzięki płycie wiórowej lub płycie foliowej, które nakładane są na korpusy. Najważniejszy jest oczywiście efekt końcowy, zatem na przykład front szafek jest wykonywany zawsze bardzo precyzyjnie, aby nie pojawił się żaden defekt i dlatego też stosuje się drewno lub płyty drewnopodobne, ponieważ fronty są wystawione na widok i to one decydują o efekcie finalnym.

 

Jeśli chodzi o meble drewniane, to wybiera się gatunki twarde, jak dąb i buk. Z nich najczęściej produkowane są blaty kuchenne, jednak warto pamiętać, że meble z drewna są podatne na zarysowania i wymagają odpowiedniej pielęgnacji i traktowania. Często drewno sosnowe, jako te tańsze, jest bejcowane, aby udawało gatunki droższe, ale dzięki temu możliwe jest uzyskanie również całej gamy kolorystycznej dla koloru mebli.

 

Płyty wiórowe stosowane przy produkcie są bardzo popularne i wykorzystywane na szeroką skalę. Na ich powszechność stosowania wpływa ich cena, a przede wszystkim różnorodność. Niestety nie jest ona trwała, dlatego wymaga lakierowana, laminowania czy foliowania, tylko wówczas z tego kruchego materiału jesteśmy w stanie uzyskać trwały mebel.

 

Powierzchnie wykończeniowe mebli

Jeśli chodzi o wykończenie powierzchni mebli kuchennych, używa się tworzyw sztucznych jak laminat czy folia PVC, często stosowaną praktyką jest również lakierowanie. Niestety lakier jest bardziej podatny na uszkodzenia, dlatego powinno się nakładać kilka warstw. Folia jest za to wygodniejsza w czyszczeniu, a przy tym odporna na działanie wody.