Aranżacja kuchni

Na jakie ściany się zdecydować

Aranżując pomieszczenia w mieszkaniu musisz zadbać o to, aby przede wszystkim dobrze ci się w nich przebywało, dlatego planując wystrój kuchni, powinieneś zadbać w pierwszej kolejności o odpowiednie dobranie mebli oraz pasujący dobór kolorów i materiałów do wyścielenia ścian. To samo dotyczy ścian w kuchni. Zastanów się, czy powinieneś zdecydować się na tynki czy może tapety kuchenne.

 

Możesz wybierać pomiędzy tynkami strukturalnymi a tapetami. Obecnie rezygnuje się całkowicie z wykładania ścian kafelkami, ponieważ są już na rynku dostępne inne tak samo trwałe materiały, które z powodzeniem zniosą obecność wilgoci, wysokich temperatur, a przy tym będą podatne na czyszczenie.

 

Tynki strukturalne stosowane na ścianę w kuchni nadają jej niesamowitego wyglądu. Możesz oczywiście zdecydować się na ścianę gładką, stawiając na minimalizm i prostotę, ale pamiętaj, że masz znacznie więcej możliwości i stosując tynk ozdobny relatywnie tanim kosztem możesz naprawdę nadać pomieszczeniu niesamowitego charakteru. Wnętrze kuchni zyska elegancki wygląd, który będzie wynikiem dopieszczenia nawet najmniejszych szczegółów. Tynki ponadto są niezwykle odporne i na pewno nie zdeformują się przez lata, skutek czego będziesz mógł się cieszyć własną ozdobną ścianą przez długie lata.

 

Śmiało możesz zdecydować się na tynk wzmocniony, który jest bardziej odporny na działanie wody i wilgoci, czyli tadelakt, który możesz tak samo myć i czyścić, jak inne tynki.

 

Alternatywą dla tynków są tapety do kuchni. I już zapewne pomyślałeś o tym, że taka tapeta na pewno będzie szybko odchodzić od ściany na skutek chłonięcia wilgoci. Nic bardziej mylnego. Nowe technologie produkcji i użytych materiałów sprawiają, że współczesne tapety idealnie nadają się do pomieszczeń wilgotnych, jak łazienka czy kuchnia. Dzięki temu tworzywo to jest niezwykle praktyczne, a i też doskonale nadaje się do aranżacji najbardziej wymagających pomieszczeń.

 

Wybieraj tylko te tapety kuchenne, które są oznaczone, że nadają się do kuchni, a uzyskasz niesamowity efekt błyszczącej lub matowej tekstury o niesamowitych kolorach i wzorach. Tapeta przyda się, jeśli będziesz chciał ukryć nierówności w murze, a nawet może posłużyć jako podkładka do dalszego malowania – uzyskasz wówczas równą powierzchnię, niezwykle chłonną na farbę i gotową do precyzyjnego zamalowania.