Tak jak dawniej domowe ognisko płonęło w centrum domostwa, czyli w kuchni, tak dzisiaj sercem domu i miejscem spotkań całej rodziny jest jadalnia. Jeśli jest urządzona ze smakiem, przy tym jest praktyczna i wygodna, tylko zachęca do częstych spotkań. Dlatego też zachęcamy do zrezygnowania z małych stolików kawowych na rzecz idealnie dopasowanych i wygodnych stołów jadalnianych, które stworzą atmosferę sprzyjającą smacznym posiłkom i wymianie doświadczeń dnia codziennego. Jak jednak urządzić stylową i rodzinną jadalnię? Podpowiadamy, spośród jakich rodzajów stołów jadalnianych można wybierać.
6 praktycznych zasad w wyborze stołu do jadalni
Na początek jednak przedstawiamy kilka prostych zasad, którymi każdy powinien się kierować przy wyborze stołu, by zaaranżować stylową i przyjazną jadalnię.
Stół do jadalni powinien być:
- Dobrany do wielkości pomieszczenia.
- Utrzymany w tej samej stylistyce, co reszta pomieszczenia.
- O odpowiednim i praktycznym kształcie dopasowanym do pomieszczenia.
- Na tyle duży, aby każdy przy nim mógł wygodnie się rozgościć.
- Z trwałego materiału, by służył latami.
- Z odpornego materiału lub z powłoką ochronną, aby łatwo się go czyściło i aby dłużej zachował nowy wygląd.
Jeśli zadbamy o praktyczne kwestie, można wówczas ruszyć wyobraźnią i urządzić jadalnię z prawdziwą pasją, zahaczającą o artystyczną kreację, ale wciąż w poszanowaniu dobrego gustu i smaku.
Stoły jadalniane okrągłe
Niczym Król Artur możemy postawić na okrągły stół, który zgromadzi na równych zasadach biesiadników blisko siebie i z którymi konwersacja będzie ułatwiona, ponieważ nie od dziś wiadomo, że okrągłe stoły sprzyjają owocnym dyskusjom. Każdy z gości może uciąć pogawędkę z towarzyszem z boku lub naprzeciwko. Jeśli do tego ten praktyczny stół jest rozkładany, zyskamy dodatkową przestrzeń niezbędną do tego, by wystawić więcej straw i wygodnie usadzić swoich gości.
Rozkładany stół jadalniany jest idealnym rozwiązaniem, kiedy stół w ciągu dnia jest wykorzystywany w ograniczonym zakresie, ale na rodzinne uroczystości może być po prostu za mały.
Stoły do jadalni prostokątne
Klasyczne stoły prostokątne sprawdzą się ustawione pod ścianą lub na środku pomieszczenia. I tutaj również występują wersje rozkładane, które szybko i bez wysiłku pozwolą uzyskać więcej przestrzeni dla gości. Prostokątny kształt stołu oraz układ krzeseł wyznacza od razu szczyt stołu, przy którym powinni zasiąść gospodarze. Prostokątny stół sprawdzi się zatem w rodzinnej jadalni, kiedy jako rodzic chcemy czuwać nad swoimi pociechami w trakcie posiłków i mieć je w zasięgu swojego wzroku.
Stoły na toczonych i giętkich nogach
Wybór kształtu stołu – czy to będzie stół okrągły, owalny czy prostokątny – to właściwie pierwszy krok. Następną ważną rzeczą jest dopasowanie stylu stołu pod pomieszczenie, a to, oprócz dobrania odpowiedniego materiału czy kolorystyki, możemy uzyskać, decydując się na gustowne nogi od stołu. Pamiętajmy jednak, że niebanalne nogi powinny być dopasowane do równie niebanalnego stołu i całej jadalni.
Nowoczesne stoły mogą stać na prostych słupkach, a klasyczne – na giętych czy delikatnie zwężanych ku dołowi. W przypadku kuchni w subtelnym stylu prowansalskim lub romantycznym wybór może paść na nogi profilowane, na przykład nogi lekko wygięte na boki. Do tego nogi toczone, które nadają lekkości i bardziej dekoracyjnego wyglądu stołom o prostym blacie.
Stoły do jadalni z szufladą
Niezwykle praktyczne są stoły z szufladami i innymi zakamarkami, które mogą posłużyć do przechowywania rzeczy. W wygodnej szufladzie możemy schować drobiazgi przydatne przy każdym posiłku, jak papierowe serwetki, świeczniki i świece. Szuflada w stole jadalnianym to nawiązanie do klasycznej stylistyki mebli francuskich, gdzie to wygoda i praktyczność mebli idzie w parze z ich niekwestionowaną urodą.
Wybór stołu do jadalni jest sporym wyzwaniem. Powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno jego wielkość, kształt, styl, materiał wykonania, jak i układ w pomieszczeniu. Przede wszystkim dobry stół do jadalni to taki, który będzie się dobrze i gustownie prezentować oraz będzie spełniał założone funkcje, by każdy z domowników chętnie przy nim zasiadał i aby każdy wówczas czuł, że jest w domu.